• (044) 222-88-32
  • (097) 785-36-96
Факти про ІВ
Успішні рекламні кампанії популярних ТМ
Корисне
  • Поняття «торговельна марка», «товарний знак», «знак для товарів і послуг» – ідентичні за змістом; брендом прийнято називати уже відому ТМ
  • Обсяг правової охорони торговельної марки визначається зазначеними у Свідоцтві зображенням та переліком класів
  • Після подання заявки на реєстрацію торговельної марки змінювати зображення знака та розширювати перелік класів не допускається
  • Строки реєстрації торговельної марки однакові по всій території України: стандартний (18-20 міс.) та прискорений (7,5-8 міс.)

Авторське право на татуювання: досвід США

Переважна більшість людей асоціює авторські права з письмовими творами, піснями і навіть з комп’ютерними програмами. Проте нікому на думку не спадають татуювання. Якщо Ви ще досі думаєте, що татуювання не захищаються авторськими правами, то судова  практика США доводить зворотнє.

 

За неофіційними даними, кожен п’ятий молодий американець має принаймні одне татуювання. Деякі з них несуть в собі змістове наповнення, інші створені задля естетичної насолоди, проте дещо відомо точно – кожне з них відрізняється одне від одного та є унікальним.

 

Звідси і постає питання: хто саме є власником прав ітелектуальної власності на татуювання – особа, на тілі якої воно зображене чи та, яка створила даний малюнок? За останні декілька років в США відбулося декілька судових справ, що стосуються даного питання.


В одній з відомих американських комедій «Похмілля. Частина 2» заради жарту на лиці одного з головних героїв зобразили знамените татуювання Майка Тайсона. Проте, творці кінофільму не знали, що авторське право на нього протягом тривалого часу було зареєстровано в США на ім'я художника, що його створив для зірки боксу. Тоді і майстер подав позов до суду США за порушення прав інтелектуальної власності.

 

Хоча і суд визнав, що татуювання захищаються авторськими правами, дана справа так і не мала логічного завершення. А отже, чітко відповісти про те, хто є власником права інтелектуальної власності на татуювання не вдалось.

 

З одного боку, згідно із законодавством США, авторським правом захищаються всі оригінальні твори мистецтва, закріплені на матеріальному носієві. В даному випадку матеріальним носієм є тіло людини, а отже, татуювання є об’єктом авторського права. Разом з тим, Бюро авторського права США підтвердило авторство художника на татуювання, зареєструвавши його.

 

Цікавим є те, що Майк Тайсон підписав реліз про те, що всі твори, ескізи, малюнки, фотографії його татуювання належать студії, де працював майстер, який зобразив всесвітньовідомий малюнок на обличчі боксера.

 

З іншого боку, звичайні люди зробивши татуювання розуміють, що можуть використовувати його на власний розсуд: розміщуючи його в соціальних мережах тощо. Тобто добросовісне некомерційне використання татуювання дозволяється.

 

Однак для того щоб уникнути дорогих та довготривалих судових спорів в США, необхідно слідувати наступним порадам:

 

1. Татуювання може бути об’єктом авторського права лише в тому випадку, коли воно є оригінальним.

2. Особа, яка хоче татуювання, може домовитися з художником про те, хто ж буде володіти правом на нього. Якщо майстер не заперечує, що він просто виконує свою роботу, отримує за неї платню і не має прав на малюнок, тоді і відсутня ймовірність порушення авторських прав.

 

Підготувала: Юлія Лахай, помічник юриста IP-компанії ГОЛДМАРК.